0(216) 606 14 49 - 0532 796 62 85
Sosyal Medya Hesaplarımız

Venedik Ayna

03 Mart 2018
2 kez görüntülendi
Venedik Ayna

Venedik Ayna

Sümerlilerin yansıyan cisimlerden elde ettikleri görüntülerle başlayan ayna serüvenini Venedik halkı tarafından yapılan ilk gerçek aynalar devam ettirmiştir. Halen daha evlerimizde olmazsa olmaz dekor ve eşyalardan biri olan aynalar arkalarına sır sürülerek yapılır. Venedikliler sır sürülerek ayna yapımına başlayan ilk halktır. Bu yüzden halen daha venedik ayna ve dekorları büyük ilgi görmekte ve evlerine farklı bir hava katmak isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır.

İlk olarak ayna ustaları tarafından uzun uğraşlar sonucunda Venedik soyluları ve saraylıları için yapılan venedik ayna modelleri 18. Yüzyıl başlarında ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 300 seneyi aşkın ömürleri venedik ayna ailesine birçok yeni tarz, biçim ve özellik kazandırmıştır. Günümüzde de modern yöntemlerle üretilen venedik ayna modelleri hala temelde saray ve soylular için olma özelliğini korumasının yanı sıra her eve uyum sağlayan bir yapıya dönüşmüşlerdir. Günümüzde bütün dünya ülkeleri tarafından beğenilerek kullanılır ve oldukça yaygındır. Özellikle belli bir kalite arayanların vazgeçilmez noktası olan venedik ayna modelleri, kalite işçilik, özgün bir tasarım ve emekle üretilir.

Venedik Ayna Dekorasyonu

Renkli, boyalı cam veya ayna düz ya da kazınmış aynalar ile meydana getirilien venedik aynaları asıldığı oda ve çevresinde ilk andan itibaren bir farklılık yaratır. Kendine özgü onlarca modeli bulunur ve bu modeller direk olarak göze çarpmasa da varlığıyla odaya ferahlık hissi katar ve bulunduğu ortama estetik, tarihi ve farklı bir hava verir. Kendi sade ve çekici güzelliğinden dolayı başka bir dekora ya da aksesuara ihtiyaç duymaz.

Venedik aynaların sağladığı avantajlara bir örnek daha vermek gerekirse farklı renkteki ya da kazınmış ayna yapısı sayesinde odaya daha çok ışık girmesini sağlayacak bir alana asıldığı takdirde odanın farklı bir ışık altında daha ferah gözükmesini sağlar. Işığının yayılımında önemli bir artış meydana getirir. Bu özelliklerinden dolayı venedik aynalar uzun bir süre daha hayatın içinde olacak gibi duruyor. En güzel örneklerinin artık sadece Venedik’te olmadığını söylersek yanlış olmaz. Her ülke bu sanata kendinden bir şeyler katarak devam ediyor.

 

 

Hemen Ara
Navigasyon
Optimized with PageSpeed Ninja